Τι σημαίνει να είσαι άντρας
11 Ελβετία Π άνε τριάντα χρόνια από την τελευταία φορά που είδα τη Σοράγια. Στο διάστημα αυτό προσπάθησα να τη βρω μόνο μία φορά. Νομίζω ότι φοβόμουν να τη δω, φο βόμουν να προσπαθήσω να την καταλάβω τώρα που ήμουν μεγαλύτερη και ενδεχομένως θα μπορούσα – που είναι το ίδιο, υποθέτω, με το να πω ότι φοβόμουν τον εαυτό μου, αυτό που πιθανόν να ανακάλυπτα πίσω απ’ όσα θα κατα λάβαινα. Τα χρόνια περνούσαν και τη σκεφτόμουν ολοένα και λιγότερο. Πήγα στο πανεπιστήμιο, ύστερα έκανα με ταπτυχιακό, παντρεύτηκα νωρίτερα απ’ ό,τι φανταζόμουν και απέκτησα δύο κόρες με μόνο έναν χρόνο διαφορά. Αν ποτέ περνούσε απ’ το μυαλό μου η Σοράγια, τρεμοφέγγο ντας φευγαλέα σε μια υδραργυρική αλυσίδα συνειρμών, εξίσου γρήγορα χανόταν πάλι. Γνώρισα τη Σοράγια όταν ήμουν δεκατριών, τη χρονιά που η οικογένειά μου έζησε στο εξωτερικό, στην Ελβετία. «Πάντα να περιμένετε το χειρότερο»: Αυτή η φράση θα μπορούσε να είναι το μότο της οικογένειας αν ο πατέρας μου δεν είχε καταστήσει σαφές ότι τη θέση αυτήν κατείχε το «Μην εμπιστεύεστε κανέναν, να υποψιάζεστε τους πά
Made with FlippingBook
RkJQdWJsaXNoZXIy MTY1MTE=