Γίνε πράκτορας του πλανήτη
57 Αλλά τι τρόποι είναι αυτοί, δε σου συστήθηκα ακό μη! Είμαι ο κύριος Νεροβαμπίρης! Και πριν πεις μια λέξη, να σε προειδοποιήσω ότι αυτά που περνάνε από το μυαλό σου τα έχω ακούσει κι άλλη φορά από διά φορους εξυπνάκηδες σαν κι εσένα. Για να ξεκαθαρί σω τα πράγματα: Πρώτον, δεν είμαι ξε«νέρω»τος καθόλου, κι ας με λένε Νεροβαμπίρη. Δεύτερον, οι δυνάμεις μου δεν είναι πιο «νερωμέ νες» και αδύναμες από αυτές του ξάδερφού μου, του κύριου Βαμπίρη. Με τρελαίνει όταν μου το λένε αυτό! Επειδή είναι λίγο διασημότερος, δηλαδή; Είμαι παντο δύναμος κι εγώ, σου το λέω! Ρουφάω το νερό από εκεί που το ξεχνούν οι άνθρωποι. Και μιλάμε για πολύ μεγάλη ποσότητα, ΤΟΝΟΥΣ! Είναι εύκολη δουλειά αυ τή νομίζεις; Τρίτον, δεν «πνίγομαι» σε μια κουταλιά νερό, ΠΟ ΤΕ. Απεναντίας, τη ρουφάω με μεγάλη χαρά! Α, και ποτέ δεν κάνω μια τρύπα στο νερό. Σε πληρο φορώ ότι είμαι ιδιαίτερα νερο-αποτελεσματικός. Τώρα, για να μπούμε στο ψητό, για έλα λίγο πιο κοντά. Σκύψε, παιδάκι μου, στο βιβλίο επάνω! Μη διστά ζεις!
Made with FlippingBook
RkJQdWJsaXNoZXIy MTY1MTE=