Πώς να βοηθήσω το παιδί μου να είναι χαρούμενο
Μιλώντας και ακούγοντας 21 Σ Υ Μ Β Ο Υ Λ Η 12 Συνάντηση κάπου στη μέση Όλοι μας βρεθήκαμε σε αυτήν τη θέση: διαπραγμα τεύσεις την ώρα του ύπνου, προσπάθεια να ντυθεί κατάλληλα το παιδί όταν έξω επικρατούν πολικές συνθήκες, δίλημμα φρούτο ή γλυκό. Εδώ που τα λέμε, η γονεϊκότητα είναι ουσιαστικά η τέχνη του συμβιβασμού! Όλα αυτά διδάσκουν στο παιδί μας μια πολύτιμη δεξιότητα ζωής. Και αν όλοι μπορούμε να μάθουμε να συμβιβαζόμαστε, τότε θα έχουμε πε ρισσότερη ευτυχία στην οικογενειακή μας ζωή. Εν θαρρύνετε το παιδί σας να λαμβάνει υπόψη του την οπτική γωνία και των άλλων ανθρώπων και να απο δέχεται ότι στο τέλος όλοι βγαίνουμε κερδισμένοι. Βοηθήστε το να βρίσκει λύσεις που αποβαίνουν θε τικές για όλους. Εδώ κολλάει η φράση «διαλέγω τις μάχες μου»!
Made with FlippingBook
RkJQdWJsaXNoZXIy MTY1MTE=