Πώς να βοηθήσω το παιδί μου να είναι χαρούμενο
Μιλώντας και ακούγοντας 19 Σ Υ Μ Β Ο Υ Λ Η 10 Λέγοντας «μη» Η λέξη «μη» είναι ίσως μια από αυτές που χρησιμο ποιούνται πιο συχνά όταν μεγαλώνουμε παιδί. Συ νήθως γνωρίζουμε τι δεν θέλουμε να συμβεί σε μια κατάσταση και, πριν καν να το καταλάβουμε, έχει ξεγλιστρήσει η λέξη «μη» με όλα τα αρνητικά της νοήματα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν προωθεί τη θετική συμπεριφορά. Δοκιμάστε να αλλάξετε την άρνηση σε κατάφαση, όπως, για παράδειγμα: • Το «μην πετάς αυτό το παιχνίδι» γίνεται «σε παρα καλώ, δώσε με ευγενικό τρόπο το παιχνίδι». • Το «μην αφήνεις την πετσέτα στο πάτωμα του μπά νιου» γίνεται «σε παρακαλώ, κρέμασε την πετσέτα σου». • Το «μην είσαι αγενής με τον αδερφό σου» γίνεται «φέρσου με ευγένεια στον αδερφό σου». Δίνοντας έμφαση στη θετική πλευρά του αιτήμα τός μας, βοηθάμε το παιδί μας να αντιδρά με θετική συμπεριφορά και αποκτά αυτοπεποίθηση.
Made with FlippingBook
RkJQdWJsaXNoZXIy MTY1MTE=